VAJEN DARALTMA (VAJİNOPLASTİ)

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti adı verilen yöntem, bir vajina daraltma operasyonudur. Vajinanın tamamen eski haline döndürülmesini sağlayan vajinoplasti ameliyatı, genellikle doğum yapmış kadınlarda uygulanmaktadır. Kadınların vajinaları doğum yaptıktan sonra doğal olarak bir miktar genişlemekte ve büyümektedir.

Her doğum yapanda gözükmese de, çok doğum yapan kişilerde bu problem meydana gelmektedir. Bu nedenle de vajen daraltma operasyonu tercih edilmektedir. Vajinanın gereğinden fazla büyük olması cinsel ilişki sırasında hem erkek hem de kadın için problem yaratmaktadır. Bu tür problemlerin yaşanmaması için de vajen daraltma operasyonundan faydalanmak mümkündür.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinanın daraltılmasında herhangi bir şekilde kesik açılmamaktadır. Bu sayede vajinoplasti ameliyatı ağrısız ve izsiz bir şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Sadece vajen bölgesine uygulanan ameliyat, ortalama olarak 40 dakika sürmektedir. Vajen daraltma ameliyatından sonra vajina girişi yaklaşık 4 santimetre daraltılmaktadır. Daraltma ve sıkılaştırma işlemi bittikten sonra dikişler atılmaktadır. Kullanılan dikişlerin tamamı bir süre sonra kendiliğinden erimektedir. Dolayısıyla dikiş aldırmak için tekrardan ayrı bir operasyon gerekmemektedir.

Vajen daraltma operasyonunda lokal anestezi tercih edilmemektedir. Yalnızca genel anestezi kullanılmaktadır. Operasyon tamamlandıktan sonra da ilk 2 hafta boyunca kişi vajinal akıntı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı sonrasında yaklaşık 6 hafta boyunca herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Eğer girilecekse bile öncelikle doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Onay alındığı takdirde cinsel ilişkiye girilebilmektedir. 6 haftanın sonrasında da herhangi bir şekilde onay alma gerekliliği duyulmamaktadır.

 Vajinoplasti ameliyatı kişinin bütün yaşantısını etkilememektedir. Yaklaşık 2 gün sonra kişi günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Fakat vajina daraltma işlemi yapıldıktan sonra kişi hamile kalırsa normal doğum kesinlikle önerilmemektedir. Eğer normal doğum yapılırsa vajen daraltma operasyonunda elde edilen sıkılık kaybedilecektir. Fakat kişi isterse normal doğumu da tercih edebilmektedir.

Tıkla! Fiyat Al

Vajen Daraltma Operasyonu Neden Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı genellikle cinsel olumsuzlukları yok etmek amacı ile tercih edilmektedir. Vajina geniş olduğu takdirde cinsel ilişki sırasında çeşitli sesler meydana gelebilmektedir. Bu da çifte vajinanın deforme olduğunu hissettirmektedir. Bu nedenle de çiftler genellikle vajinanın daraltılması için talepte bulunmaktadırlar.

Vajinanın daraltılması ile doğum izleri de büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmektedir. Aynı şekilde cinsel ilişkide acı çekiliyorsa da vajen daraltma uygulanabilmektedir. Vajina üzerinde gerçekleştirilen operasyonların izlerinin giderilmesi için de vajina daraltma yöntemi tercih edilebilmektedir.

İyileşme Süreci

Vajina daraltma operasyonundan çıkan kişiler yaklaşık olarak 1,5 ay sonra cinsel ilişkiye girebilmektedirler. Bu süreçten önce girilecek cinsel ilişkilerde tamamen doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Operasyonun üzerinden ortalama 8-10 hafta geçtiğinde kişinin bu operasyona girdiği anlaşılamayacaktır. Bu nedenle de günlük yaşantıya dönebilmek için herhangi bir şekilde engel kalmayacaktır.

Kişi tekrardan normal doğum yapmaz ise tekrardan vajina büyümesi meydana gelmemektedir. Dolayısıyla daraltma işlemi ömür boyu etkisini gösterebilmektedir.

 

Vajina Estetiği Sonrası Tekrar Doğum Yapılabilir mi?

Vajina estetiği sonrasında tekrar doğum yapılması tabiki de mümkün. Hamile kalmalarında cinsel ilişkiye girmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Bazen doğum yapmamış bekar hastalar da vajina estetiği olmak isteyebiliyorlar. Vajina estetiği geçirmiş bir hasta tekrar doğum yaptığında elbette vajinasında bir miktar genişleme olacaktır.

Tercihen bu estetik ameliyatları hasta bir daha doğum yapmayı düşünmediğini söyledikten sonra, doğum sonrası yapılmasını tavsiye edilir. Ama bazen de çok aşırıya gitmiş küçük vajen dudaklarını ameliyat etmek için doğum sonrasını beklemeye gerek yoktur. Çünkü hastanın günlük yaşantıları psikolojileri de bozulabilmektedir. İç çamaşırı giymekte bir takım problem olmaktadır.

Hastalar cinsel ilişkiye girmekten kaçınırlar ve buda kendilerine sıkıntı yaratmaktadır. Vajina daraltma estetiği geçiren bir hastanın tekrar doğum yapmasını engelleyen bir estetik operasyon değildir.  Vajina daraltma estetiği hastaların doğum yapmadan önceki hallerine döndüren bir estetik uygulamadır. Hastanın doğum öncesi duruma gelmesi, hasta için her hangi bir şekilde dezavantaj teşkil etmemektedir. Küçük dudaklarla yapılan estetik ameliyatların doğum sonrası tekrarlaması ya da riski her zaman bulunmamaktadır.

Vajen daraltma (Vajinoplasti) ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon( Lütfen ülke kodunuzu belirtin!)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Hangi konu hakkında bilgi almak istemiştiniz?
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

No Comments :

Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.