revizyon-burun-ameliyati-seconder-rhinoplasty

Revizyon burun ameliyatları hakkında merak ettikleriniz ya da sorularınız mı var?

REVİZYON BURUN AMELİYATI (SECONDER RHINOPLASTY)

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Burun ameliyatı yapıldıktan sonra hastaların memnuniyetsizliği veya mutlu olmaması durumunda bu hasta tekrardan doktora gelir. Bu tip hastalarda ya fonksiyonel bir kayıp veya fonksiyonel yetersizlik konusudur veya şekilsel anlamda bir takım sorunlar söz konusudur. Eğer ki nefes almayla ilgili bir problem varsa diyelim ki burun eti dediğimiz konkalarda büyüme vardır ve bu düzeltilmemiştir bunu düzeltirsiniz. Veya septumda bir takım eğrilikler hala devam ediyordur, bunları düzeltmek mümkün. Bu şekilde hastayı fonksiyonel anlamda daha rahatlatabilirsiniz. Bunlara revizyon dediğimiz yani küçük yapılabilecek işlemler .Hastanın burnunda burun üstünde ele gelen küçük bir kıkırdak vardır veya küçük bir çöküntü vardır bir takım eğrilikler vardır bunları lokal anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sorunlar bir değilde birden fazla ise veya düzeltilmesi için küçük lokal revizyonlarla yapılabilecek işlemler yok ise bu tip durumlarda mutlaka hastayı sıfırdan alıp yapmak gerekiyor. Buna da seconder rhinoplasty, yani ikinci burun ameliyatı gerçekleştirilir. olayı tamamen sıfırdan alıp yeniden bozup yeniden yapmak gibi değerlendirip yani revizyon çok basit küçük manevralarla ufak tefek şeylerle yapılabilecek işlemler iken sekonder ameliyatlar dediğimiz daha önceki ameliyatlarımızı daha ciddi daha komplike bir işlem diyebiliriz.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Revizyon ameliyatları lokal anestezi altında yapılır genellikle ancak problem biraz daha büyük ise o zaman hastanın genel anestezi endişesi var ise bir korkusu var ise psikolojik olarak bir lokal kaldıramayacak durumda ise bu durumda genel anestezi altında gerçekleştirebilir. Fakat sekonder bir burun ameliyatı yapacak iseniz yani daha önce yapılmış bir hastanın ameliyatını sıfırdan alıp yeniden yapmayı planlıyorsanız genel anestezi olması daha uygun. Bu tip durumlarda bir takım dokulara kıkırdaklara ihtiyaç oluyor. Eğer içerisinde kıkırdak var ise kıkırdağı kullanabilirsiniz. Yoksa direk kaburgasından bir kıkırdak alıp kaburga kıkırdağıyla bunu yeniden şekillendirmek eksik olan dokuları yeniden yerine koymak dediğimiz bir takım işlemler yapılıyor. Lokal veya genel yapmak tamamen hekimin tercihi, hastanın isteği bütün bunlar birleştikten sonra son derece rahat bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Veya başka bir seçenek hiç bir işlem yapmıyorum da diyebilirsiniz. Buda son derece doğal bir şey çünkü bazen hakikaten çok ufak tefek şeyleri hastaların kafaya takmamasını diyelim ki hasta elini burnunda gezdirdiğinde küçük ufak tefek bir takım çıkıntılar girintiler olabilir . Bu dışarıdan gözükmüyor ise bakıldığında çok belli belirsiz ise bunlara ufak tefek şeylere  çok girişmemek gerekir. Çünkü yaptığınız her invaziv işlem bir takım şeyleri düzeltir bir takım şeyleri bozabilir. Oradaki yapıyı dengeyi bozabilirsiniz burunu çökertebilirsiniz. Burun gerçekten çok daha kötü bir sonuç olabilir.

Tıkla! Fiyat Al

Kendimize Yakışacak Burun Şekline Nasıl Karar Verebiliriz?

Öncelikle kendimize yakışacak burun şekline karar vermek derken yüzümüzde burun çok önemlidir. Ve burun yüzün ortasındadır; eğer burnumuz doğal bir görünümde ise kaşlarınız, gözleriniz, dudaklarınız ve dişleriniz ön planda gözükür. Amaç burada kişinin kendi burnunu kendi yüzünü olabilecek en iyi duruma getirmektir. Yani elinde bir resimle yakının çevresinin bir resmiyle buna karar verilemez. Çünkü herkesin yapısı farklı herkesin görüntüsü farklı herkesin burun yapısı birbirinden farklı yani bu uzun olabilir, kısa olabilir, geniş olabilir, dar olabilir, kanatları geniş olabilir, etli olabilir veya derisi ince olabilir siz kişinin yapısına göre o kişiye yakışabilecek en güzel burnu yapmaya karar verirsiniz. Bu bir tasarlama değil ama hastaya kabaca da olsa ameliyat öncesi fikir vermek son derece önemli. Diyelim ki şöyle olacak böyle olacak şunu şöyle yapacağız bunu böyle yapacağız diyerek zaten hasta size inanıp güvendiyse bu ameliyatı gerçekleştirecektir.

Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Burun estetiği zor ameliyattır. Sebebi de şu bir sanat icra ediyorsunuz ve gerçekten ona estetik ve güzellik katmaya çalışıyorsunuz. Yani on farklı hekim aynı burunu on farklı şekilde yapabilir. On farklı sonuca ulaşılabilir. Burun ameliyatı gerçekten zordur yani yaptığınız şey alacağınız sonuç onun 1 yıl 5 yıl 10 yıl sonraki sonuçlarıyla beraber değerlendirmek gerekiyor. Gerçekten iyi bir ameliyat gerçekleştirdiyseniz hasta için son derece memnun edicidir. Eğer ki başarısız bir sonuç aldıysanız hasta için gerçekten çok ciddi anlamda hem psikolojik hem ruhsal hemde maddi bir kayıpla karşılaşıyor. Ve sağlıksal bir takım sorunlar söz konusu oluyor. Biz bunun üzerine ciddiyetle durarak hastamız için gerçekten olabilecek en güzel sonucu ulaştırmaya çalışıyoruz. Ameliyat süresi olarak 1 saat civarında süren bir ameliyattır. Genel anestezi altında hasta için bir şey değişmiyor fakat hekim için gerçekten oldukça zor bir ameliyat. Çünkü herkesin yapısı farklı herkesin görüntüsü farklı herkesin şekli farklı farklı şekiller yapıyorsunuz. Neden çünkü herkesin burnu kendine özel tıpta bir prensip vardır. “Hastalık yoktur. Hasta vardır.” bu gerçekten özellikle burun için çok çok önemli bir söylem. Yüz farklı hastanız ve yüz farklı burun tipi var . Yani bu uzun olabilir ,kısa olabilir, geniş olabilir, dar olabilir, kanatları geniş olabilir, etli olabilir veya derisi ince olabilir,eğri olabilir, kemerli olur, kemeri olur, küçük olur büyük olur, aklınıza gelebilecek pek çok şekilde sayılabilir. Başarılı bir burun ameliyatı için mutlaka sorunların öncelikle ortaya konması gerekiyor ve her sorunun bir çözümü vardır bu çözümü de mutlaka bileceksiniz sizde uygulamış olacaksınız, tecrübeniz olacak ve tabi ki bunu icra edebilecek bir beceriniz kabiliyetiniz bir marifetiniz olacak. Eğer bütün bunlar hepsi birleşiyor ise ve uygun şartlarda iseniz ekipmanınız, anestesiniz,hastaneniz sonrası bakımı bütün bunları hepsini iç içe yaptığınız zaman gerçekten başarılı sonuçlar alıyorsunuz.

 

Burun Estetiğinden Memnun Kalınmazsa Ne Olur?

Eğer ki hasta burun estetiğinden memnun kalmazsa ki bu son derece nadir olmakla beraber zaman zaman karşılaştığımız bir sorun. Hasta ameliyattan memnun kalmaz ise hastanın memnun kalmadığı yönü önceden iyi değerlendirmek gerekiyor. Ve gerçekten kişi haklı ise haklılıktan kastım şu gerçekten üstünden kemeri yeterince alınmamış olabilirsiniz veya fazlaca kemer almış olabilirsiniz. Ya da fazla kalkık olmuş olabilir veya düşük bir burun olmuş olabilir. Bunları düzeltmek son derece kolay işlemler küçük revizyon dediğimiz şeyler. Bazı hastalarda gerçekten çok ciddi problemler oluyor. Yani bu problemler çok fazla kemer aldığınızda veya kemeri çok fazla bıraktığınızda, yeteri düzeyde küçültemediğinizde ya da yeteri düzeyde kaldıramadığınızda bütün bunlarda sekonder plasti dediğimiz ikinci bir ameliyat baştan bozup baştan yapmak diyerek niteleyebiliriz. Revizyon cerrahisinde belki küçük ufak tefek manevralar söz konusu iken sekonder plasti dediğimiz burun ameliyatlarında ameliyatı bozup tekrar baştan yapmanız gerekiyor. Bu gerçekten biraz daha komplike bir iş bu durumda mutlaka dokulara kıkırdak besleyiciye ihtiyaçımız olabiliyor.Böyle bir durumda gerekirse kaburga kıkırdağından alınarak şekillendirilerek bir takım iskelet problemlerini çözmek veya eğrilik problemi varsa bu eğriliği düzeltmek, nefes alma problemi varsa  bunları düzeltme işlemleri gerçekleştirilir. Tabi bütün bunlar için ehil olmak tecrübeli olmak ve bu işi sık yapıyor olmak gerekiyor. Hakikaten burun hastası çok özeldir. Ve burun yüzün ortasındadır ve yüzün ortasında olduğu için saklayamazsınız, gizleyemezsiniz herkes hakem yani çevresindeki çocuğu bile baba burnun eğri olmuş, yamuk olmuş veya kalkık olmuş, düşük olmuş diyebilir. O yüzden hastayı memnun edebilecek en doğal sonucu oluşturmak tamamen hekimin becerisi,marifeti, tecrübesi ve teknik uygularken ki göstermiş olduğu marifeti diyebiliriz.

 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci şöyledir. Genel anestezi altında hasta uyuyor, uyandıktan sonra çok bir ciddi ağrısı, sancısı olmaz, nefes alabilir çünkü eskisi gibi tampon kullanılmıyor. Ameliyat sonrası 2.gün 3.gün  hafif şişlik olacaktır, morluk olacaktır bunlar da normal ama bilinçaltı içerisinde %90 %95 arasında morluklar şişlikler büyük oranda yani %80 %90 oranında azalıyor. Bu dönem tabi ki ödemlidir, hem dışı hem içi nefes almasıyla ilgili problemi olabilir. Çünkü basit bir grip enfeksiyonunda bile burnumuz tıkanıyor. Böyle bir ameliyat sonra ve travmadan sonra ister istemez burunda tıkanıklık olacak. Ama bunların oturması bunların tekrardan eski konuma gelmesi belli bir zaman alan süreç. Burnun 1.haftası diyelim ki alçısını aldık kişi işine dönebilir, sosyal yaşamına dönebilir, herhangi bir problem yok ama bunun üzerine incecik bir flaster bant yapıştırıyoruz. Bu bant 5 gün veya 1 hafta kalabilir ve hasta normal hayatına devam edecektir. Pek fazla kişi anlamayacaktır ameliyat olduğunu. Biz 4 ile 6 ay kadar kişiye gözlük kullanmayın diyoruz. Sonrasında kişi normal yaşamına devam ediyor. Ama 1.yıl içerisinde burnun artık tam olarak oturduğu tam iyileştiğini söyleyebiliriz.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Burada  kapalı veya açık diyerek genel olarak tarif ediyoruz. Kapalı yaklaşımda herhangi bir şekilde burnun altında kesi olmadan direkt içeriden yani kanatlardan girerek yapılan ameliyat. Eğer uç problemi yok ise hastanın burnu uygun ise kapalı teknikle ameliyat gerçekleştirilebilir. Açık teknik daha ziyade uç problemi olan daha önce ameliyat olmuş hastalar için geçerli olan ve simetrik çalışmak istiyorsanız görerek çalışmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz bir yöntem. Tabi ki hastanın ihtiyacına göre bu belirleniyor. Yani bir hekim olarak asla açık ameliyat yapmam ya da asla kapalı yapmam söz konusu değil hasta için ne gerekli ise onu yapmak gerekir. Amaç burada hastanın mutlu olması hasta için hangi yöntemin olduğu değil sonucun nasıl olduğudur aslında. Açık yöntemde de sadece bizim komilale dediğimiz burun alt kısmında orta kısımda hemen burun dış duvarındaki yerden bahsediyoruz.

 

Burun Estetiği Operasyonlarından Sonra İyileşme Süreci Zor mudur?

Burun estetiği ameliyatından sonra aslında iyileşme son derece kolaydır. Hastanın tabi bu dönemde sabırlı olması gerekiyor. Burada kişiyi rahatsız edebilecek kanama problemi olabilir bunlar eğer çalışılırsa travmatik çalışılmazsa eğer gerçekten çok iyi sonuçlar alırsınız. Hastayla ilgili bir sorunla karşılaşmazsınız. Bunun dışında ödemler olacak, morluklar olacak bunlar burun ameliyatının doğasında olan durumlardır. Tabii hastadan hastaya çok farklı şekilde aksedilebiliyor, bazı hastalarda hiçbir morluk şişlik olmazken; bazen de çok ciddi bir şekilde morluk şişlik olabiliyor veya göz içerisinde kırmızılıklar oluşabiliyor. Tabi ki bu hastaların kullanmış olduğu bir takım ilaçlar, kan testleri bütün bunları iyi değerlendirebilmek için mutlaka iyi ekibiniz, iyi bir laboratuvarınız olmalı. Hastayı önceden iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Plastik Cerrahideki temel prensip olarak dokuya saygı burun ameliyatı içinde geçerlidir. Bütün yaptığınız hareketlerinizi çok ince bir titizlikle yapmalısınız. Ve hatası olmayan bir iş olduğunu bilip yani bir satranç oynamak gibi yani hata yaptığınızda bu sizin karşınıza bir şah ve mat olarak çıkar. Oysa biz hatasız olarak çalışır isek hiçbir şeyi fazla yapmaz isek hakikaten hastanın istediği şeyi gerektiği şeyi yaparsanız gerçekten güzel sonuçlar alırsınız. İyileşme dediğimiz gibi ağrılı bir ameliyat değil ameliyat sonrası da ağrı olmuyor. Nefes alma konusunda özel tamponlar kullanılıyor artık tamponda kullanmıyoruz. Yani ameliyat sonrası rahat nefes alabiliyor. İnce delikli silintler kullanılıyor ve problem söz konusu olmuyor. Sonrasında kişiden kişiye çok farklıdır. Herkesin ağrısı kişiden kişiye değişir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon( Lütfen ülke kodunuzu belirtin!)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Hangi konu hakkında bilgi almak istemiştiniz?
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

2 Comments :

  1. Figen Ağustos 30, 2020 at 2:43 am

    Kampanyanız halen devam ediyormu

    Reply
  2. Derya Ekim 6, 2020 at 1:00 am

    Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme fiyatı nedir?

    Reply

Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.