gastrik-bypass-ameliyatı-mide-bypass-ameliyati

Mide bypass (Gastrik Bypass) Ameliyatı hakkında merak ettikleriniz ya da sorularınız mı var?

MİDE BYPASS (GASTRİK BYPASS)

İnsan vücudunda önemli bir yere sahip olan mide, fazla yemekten doyalı büyüme yapabilir. Bu gibi durumlarda vücut dengesi bozulur ve obezite meydana gelir. Mide bypass, bu kategoride gerçekleştirilen ameliyatlardan biridir. By-pass, ‘normal ileti yolunun geçilerek daha sonraki iletiye bağlanması’ anlamında kullanılmaktadır.

İnsan vücudunda uygulanan mide bypass ameliyatlarında, uğranılması istenmeyen yolun atlanılarak, geçişin başka bir ileri geçiş noktasına bağlanması işlemidir. Obezite, özellikle ileri yani morbid obezite hastalarında tercih edilen mide bypass ameliyatları, ilaç, egzersiz ve benzeri tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda tercih edilmektedir.

Mide By Pass Ameliyatı

Bu ameliyat, ileri derecede obez olan kişilerde öncelikli tercih edilen tedavi yöntemidir. Mide küçültme işleminin ardından, en aşağıdaki ince bağırsağa bağlama tedavisidir. Mide bypass ameliyatı ömür boyu vitamin kullanma zorunluluğu vardır. Calsium (ca) ve demir (fe) başta olmak üzere bir kaç vitamini düzenli olarak almaları gerekir. Mide sindiriminin azaltılmasına yönelik bir tedavidir. İnce bağırsağa midenin bağlanması, tip 2 diyabet yani şeker hastaları için de tedavi edici enzim üretimine neden olmaktadır.

Morbid obezite hastaları için önemli bir ameliyattır. Mide bypass ameliyatı ile bu hastalar vücut yapılarında düzelmeler meydana gelir. Ancak hasta, ameliyat sonrası tavsiyelere uymadığı zaman, ilerleyen zamanlarda problem artmaya başlar. Bu nedenle, gerek egzersiz olsun, gerekse ilaç kullanımı olsun, uzman doktor tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Mide By Pass Ameliyatı ve Sonrası

Primer morbid obezite hastalarında ilk tercih mide bypass ameliyatıdır. İnsülin kullanmak zorunda kalan bütün obezite hastaları için tercih edilen bir tedavidir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında, yıllar sonra tekrar rahatsızlık nüksettiği zaman, mide bypass ameliyatı hayati önem taşımaktadır. Ameliyatta, üst kısımdaki yutma borusuna yakın % 5 veya 10’luk kısmı kesilmektedir. İnce bağırsağın belli bir kısmından enine kesme işlemi yapılır. Daha sonra yukarıda kesilen kısımla birleştirilir.

Son teknoloji ürünlerle yapılan bu operasyon, ‘tek kullanımlık stapler’ ile yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrası hastada doygunluk hissi oluşur. Birkaç lokma sonra doygunluk hissi oluşmaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın doktor tavsiyelerine uyması gerekir. İlk haftalarda özel diyet listesi uygulanmaktadır. Başarılı bir mide bypass ameliyatı için, ameliyat sonunda bütün perhiz ve spor programlarını takip etmek gerekir. Mide bypass ameliyatı operasyonunun başarılı bir sonuç vermesi için, tedavi sonrası gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

Beyinde yeme dürtüsünün artması ve doygunluk hissinin ortadan kalkması ile ortaya çıkan obezite hastalığı, kalp damar, şeker, tansiyon ve kanser gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Mide bypass ameliyatı, bu hastalıklara yakalanmış obezite hastaları için oldukça gereklidir. İlk aşamada perhiz ve spor, en önemli tedavidir. Bu tedavi yöntemleri en doğal ve zararsız yöntemlerdir. İkinci aşama ise ilaçtır. İlaç, spor ve egzersiz tedavileri başarısız olunca, ameliyat aşaması tercih edilmektedir.

Mide Bypass (Gastrik Bypass) ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon( Lütfen ülke kodunuzu belirtin!)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Hangi konu hakkında bilgi almak istemiştiniz?
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!