mide-balonu-ameliyati-obezite-cerrahisi

Mide balonu hakkında merak ettikleriniz ya da sorularınız mı var?

MİDE BALONU

Mide Balonu Nedir?

Obezite ile mücadele edebilmek için çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Mide balonu da obeziteyle mücadele sürecinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Endoskopi ile yerleştirilen ve içerisine sıvı doldurularak şişirilen balon sayesinde midenin hacmi küçültülmektedir. Yapılan işlem sonrasında vücuda alınan gıda miktarı azalmakta ve kişinin yemek yeme isteği azalmaktadır. Bahsi geçen balonu yerleştirmek için de tamamen cerrahi bir operasyon gerekmemektedir.

Kimlere Uygulanır?

Mide balonu ameliyatı kesin ve kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Bu nedenle de sadece belirli bir süreç için kullanılabilmektedir. Sadece 6 aylık ya da 1 yıllık bir zaman dilimi için uygulanan mide balonu, kişinin kilosundan dolayı ortaya çıkan hastalıkları büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Sürekli yiyerek, kilo almayı durduramayan kişiler mide balonu aracılığı ile kilo alımını büyük ölçüde yavaşlatabilmektedir. Belli bir kilo üzerinde olan kişilere uygulanabilen mide balonu ameliyatı, diğer ameliyatlarda riskleri azaltabilmek amacı ile tercih edilmektedir. Bu yüzden çoğunlukla normalin üzerinde kilosu olan insanlarda uygulanmaktadır.

Mide balonu ameliyatı uygulandıktan sonra balon her kişide yaklaşık olarak 6 ay boyunca kalmaktadır. Bu 6 ayın sonrasında balon vücuttan çıkarılmaktadır. Kişi her ne kadar az yemek yemeye alışmış olsa da tekrardan yemeye başlayabilmektedirler. Bu nedenle de mide balonu çıkarıldıktan sonra kişi sıkı bir diyete girmektedir. Dolayısıyla balon çıkarıldıktan sonra da kilo alınması engellenmektedir.

Mide Balonu Nasıl Yapılır?

Mide balonu ameliyatı sürecinde tamamen endoskopik yöntemler kullanılmaktadır. Endoskopi yöntemi ile ilk olarak kişinin midesi, yemek borusu ve bağırsağı detaylı bir şekilde kontrol edilmektedir. Bu organların tamamında herhangi bir problem çıkmaz ise mide balonu yerleştirilmesi uygun görülmektedir. Bu organlardan birinde bile problem varsa balon uygulaması daha sonraki dönemlere ertelenmektedir.

Endoskopik yöntemler aracılığı ile kişiye öncelikle genel anestezi verilmektedir. Anestezi etkiyi gösterdikten sonra acısız ve tamamen ağrısız bir şekilde mide balonu mideye indirilmektedir. Balonun mideye yerleştirilmesinin ardından balonun içerisi sıvı ile doldurulmaktadır. 700 cc’lik doldurma işlemi tamamlandıktan sonra kamera vücut içerisinden çıkarılmaktadır. İşlem sonrasında da mide balonu hazır hale gelmektedir. Bu sayede kişinin midesinin büyümesi yavaşlatılır ve ameliyat öncesindeki süreçlerde sağlığın korunması amaçlanır.

Balon Takıldıktan Sonra Beslenme

Mide balonu ameliyatı, hızlı bir şekilde kilo verilmesi amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Midede yer alan balonun çıkartılmasının ardından kişi sıkı bir diyete başlamaktadır. Eğer diyete başlanmaz ise kişi tekrardan kilo almaya başlamakta ve mide balonu ameliyatı faydasını gösterememektedir. Balonun ilk takıldığı dönemlerde genellikle sıvı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

İlk bir iki hafta tüm besinler sıvı veya püre halinde olmalıdır. Daha sonraki dönemlerde katı gıdalar tüketilebilmektedir. Fakat kusma meydana geldiğinde tekrardan sıvı gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Mide balonu vücutta bulunurken yenilen yemeklere fazlasıyla dikkat edilmelidir. Kişiler yedikleri tüm yemeklerin porsiyonunu düşürmelidir. Bu sayede daha üst seviyede verim alınabilmektedir.

Mide balonu ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
E-Posta
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon( Lütfen ülke kodunuzu belirtin!)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Hangi konu hakkında bilgi almak istemiştiniz?
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!